pátek 9. prosince 2011

Scrapbookové album, ušijte si ho!

Třeba ptáčkové jako mám já:-), filcové... jaké budete chtít.Velikost alba si můžete přizpůsobit svým potřebám. Moje album bude jako dárek pro ségru k vánocům, bude do něj vkládat celé scrapbookové čtvrtky, ty mají rozměr 30,5 x 30,5 cm.
Budete tedy potřebovat nějakou pevnou výztuhu, já použila výztuhu z Ragosu. Je zažehlovací z jedné strany a vnitřek pak vypadá moc pěkně. Jinak by se dal použít i penefol nebo překližka, dekovil bych nepoužila, je málo prkený. Budete potřebovat tři díly, dva o velikosti 39 x 33, na hřbet 7 x 33. Počítám s rozměry čtvrtek a s velkým mechanismem ze šanonu. Jinak si rozměry přizpůsobte!
Dále budete potřebovat zaklapávací vnitřek z nějakého šanonu. Já použila ten největší. Šel dobře vytrhnout, nýtky mi pak přítel vydoloval ven. No a nýtky na nové upevnění o velikost 3/7 mm - 4ks. Razničku 2,8mm, kladívko, tvrdou dřevěnou podložku na rozklepnutí nýtu a udělání dírky.


Termolín nebo slabý vliselín, budeme s ním podkládat vnější látku, min 95 x 38cmm kdo bude hodně prošívat, tak raději více. No a látky, filc, co chcete.
Spotřeba látek bude záležet na vás. každopádně budeme potřebovat ušít tunel, do kterého se pak vleze výztuha. Potřebujeme tedy dva pruhy o velikosti 34,5cm na výšku a 91cm na šířku. Počítám, že se ztratí ve švech 7mm z každé strany. Je tam rezerva, takže plus minus:-)).


Začneme s lícovou částí, tu si musíte rozdělit na tři části, přední část alba, hřbet a zadní část. Já šila jako první tu přední část, přiložila výztuhu, koukla, jestli mi přesahuje na každé straně na šev, pak zadní díl, stejně velký jako ten přední. Hřbet udělejte širší, at se dá šanon ohýbat, cca o centimetr a půl.. Nějaký půlcentimetr se ztratí, i kdyby se vám to posunulo. 
Vrchní díl, ten, se kterým si nejvíc vyhrajete, podložte termolínem a pěkně prošijte.


Vnitřek alba jsem zvolila jednobarevný. Tunel jsem sešila na jedné krátké straně a dvou dlouhých, přičemž jsem si zašila i kousek z obou stran na poslední krátké straně. Ted je důležité zažehlit si otvor, kudy budeme strkat výztuhu! Taky nezapomeňte na tkaničky, já bych na ně ted málem zapomněla:-))
Výztuhu strkáme zažehlovací stranou k vnitřku alba. Pěkně nastrkat až do růžků, šev zůstane na pohledové straně. Tam je vatelín, nebude tam vidět, vevnitř by nebyl hezký. Takže nasunu zádíčka, zašiju na stroji těsně za výztuhou. Nasunu hřbet, vycentruji a znovu zašiju. Nakonec poslední obdélník, půjde hůř, kvůli zašitým koncům, ale jde to:-)). Pěkně urovnat, zkontrolovat, jestli půjde pěkně otvor zavřít! A ted zažehlujte, bez napařování, od středu do krajů. Napřed zádíčka, pak střed atd. U otvoru pomalu, urovnejte si zažehlený šev, zahněte k vatelínu. Celé album jsem prošila ještě kolem dokola, chytne se i výztuha, jde pěkně prošít, žádný strach. Otvor ještě prošívám ozdobně, chytne tak lépe a neodstává nikde látka.

No a ted natlouct mechanismus na folie. Přiložte i s folií a označte si dírky tužkou. Dejce co nejvíce k záhybu. Musíme použít raznice a kladívko, pořádnou ránu na tvrdé podložce. Nýtky budou hlavičkou ven:-)) K zatlučení nýtků přítel použil dvě kladívka, malé a velké. To malé přiložil na zadní díl nýtku a tím velkým do něj buchnul. Přiznám se, že jsem to celé nechala na něm.... vždycky mu nechávám nýtky, patentky apod:-))) Pak se chlubí, jaké to má pěkné a jak by to bez něj nešlo...

A ted pár fotek:-)Děkuji, že jste dočetly, až sem:-))

5 komentářů:

 1. Naprosto úžasné látky:-))). Kde se dají takové krásné metráže sehnat? A album je super. Díky Míša

  OdpovědětVymazat
 2. Mimosko, látky jsou od Latky pro vas, mám tady proklik.. http://www.latkyprovas.cz/

  OdpovědětVymazat
 3. No Ty jsi hračička Hani! Nádhera!!

  OdpovědětVymazat
 4. To je fakt krása!! Díky za inspiraci, snad ji brzy použiju.

  OdpovědětVymazat